Menu

Nørrebro United søger en barselsvikar til at løfte pigeafdelingen fra d. 1. april 2022 til 5. december 2022.

image
28. februar 2022 kl. 14:59

Nørrebro United søger en barselsvikar til at løfte pigeafdelingen fra d. 1. april 2022 til 5. december 2022.

Nørrebro United søger en barselsvikar, der kan fungere i en 20 timers koordinatorstilling, hvor hovedfunktionen vil være at understøtte vores 13 pigehold og de tilknyttede frivillige trænere og holdledere bedst muligt. Som koordinator for vores pigeafdeling skal du yderligere sætte rammerne for løbende fastholdelses- og rekrutteringstiltag af piger i foreningen, deltage i relevante udvalgsmøder. Følgende arbejdsopgaver skal løftes:

 • Sikre nok trænere og holdledere pr hold
 • Sikre opdaterede medlemslister – og min. 15 medlemmer pr hold
 • Løbende tilknytte nye spillere til holdet i samarbejde med administrationen
 • Facilitere forældremøder såfremt behov
 • Facilitere trænermøder såfremt behov
 • Løbende dialog med trænere og holdledere og et par gange månedligt være forbi en aktivitet for at hilse på de enkelte hold og få en fornemmelse af, hvordan det går med holdet.
 • Sikre at de enkelte holds træning er alderstilsvarende og afholdes på børnenes præmisser.
 • Koordinere uddannelse for trænere i samarbejde med klubbens øvrige koordinatorer.
 • Sikre at holdene har de materialer, som er nødvendige for afvikling af træning.
 • Hjælpe holdene når der er skift af træningssted.
 • I samarbejde med trænere og holdledere sikre at alle hold har et passende aktivitetsniveau af fodbold og sociale aktiviteter.
 • Deltage i relevante møder i klubben, hvor der diskuteres børne/pigefodbold.
 • Videreformidling til holdene af interne stævner og begivenheder
 • Bistå holdleder/træner i turneringsdeltagelse i DBU KBH børne/ungdomsturneringer hvis nødvendigt
 • Bistå administrationen i den daglige drift ift. baneplaner og faciliteter samt udlevering af nøgler, udstyr, bolde, trænertøj osv.
 • Bistå administrationen med kontingentopfølgning og opdatering af venteliste
 • Oprettelse af nye trænere, holdledere, træningskampe m.m. i Kluboffice
 • Deltage i et ugentligt statusmøde med klubbens øvrige administration
 • Løbende ad hoc-opgaver

 

Som pigekoordinator vil du yderligere indgå i DBU’s Pigeudvalg og Kultur og Fritidsforvaltningens indsats ”PigePartnerskaber”. Dette indebærer deltagelse til månedlige møder, hvor du bl.a. skal opdatere på pige/kvindeindsatsen i Nørrebro United og bidrage med inputs omkring nye aktiviteter målrettet Københavns pigefodbold.

Om dig

Vi søger en person, der er dygtig til at møde folk i øjenhøjde og samtidig er praktisk anlagt med god sans for at organisere sine arbejdsopgaver. Det er ikke en nødvendighed at have kendskab til gode øvelser og tilpasset træning til de forskellige aldersgrupper, men det er selvfølgelig en fordel, hvis du har tidligere erfaring med træning og sportsfællesskaber for piger. Vi søger dig, der har et højt energiniveau og en stærk formidlings- og samarbejdsevne, så kommunikation mellem administration og trænere er i top.

Løn og arbejdstid

Arbejdsmængden er 20 timer ugentlig med løn jf. overenskomst med 3F. Du må forvente, at en del af arbejdstiden vil ligge i aftentimerne (kl. 16-20).

Arbejdssted:

Nørrebro

Ansøgningsfrist og tiltrædelse

Ansøgning sendes til koordinator for Nørrebro United’s pige/kvindeindsats inden d. 13. marts 2022 på nedenstående. Samtaler afholdes hurtigst muligt derefter med tiltrædelse pr. 1. april 2022. Har du nogle spørgsmål til stillingen sendes disse ligeledes pr mail til nedenstående.

 

Simone L. Gregersen | Pigeaktiviteter og Kommunikation

simone@nbunited.dkNørrebro United 

 

 

 

Luk